Finská platforma Eduten míří do českých škol

Jak se dobře naučit matematiku? Někomu je dáno shůry, jiní potřebují napočítat spoustu příkladů a získat v různých operacích jistotu a rutinu. V jedné třídě spolu sedí různé děti, které potřebují různý přístup, a zvládnout by to měl jeden učitel. Od příštího školního roku by českým učitelům matematiky mohla práci ulehčovat finská platforma Eduten.

Pět příkladů z učebnice každý den, nebo třicet minut hraní na počítači týdně? Asi není třeba váhat, co by si většina dětí vybrala, kdyby měla tu možnost. Děti ve Finsku a v dalších zhruba padesáti zemích světa už tuto volbu mají, a to díky platformě Eduten. Mohou se tak učit matematiku s využitím nějakých 270 000 úloh a úkolů zakomponovaných do her. „Velmi oblíbené jsou například hry, kdy jste řidič auta a jedete proti zdi. Pokud autem trefíte na správný výsledek, můžete zdí projet, v opačném případě nabouráte,“ vysvětluje Makke Lepännen, který patří do týmu vývojářů platformy z univerzity v Turku. „Můžete ale také lézt po žebříku, skákat, vybírat obláčky se správnými výsledky. Možností je spousta. Všechno to ale vede k jasnému cíli – procvičit si počítání a nezískat přitom pocit, že matematika je šílená nuda.“

Každý dostane, co momentálně potřebuje

Platforma Eduten vznikla právě na univerzitě v Turku zhruba před sedmnácti lety. Tehdy si finské ministerstvo školství z výsledků nejrůznější národních testů i mezinárodních srovnávacích zkoušek odvodilo, že finské děti mají čím dál negativnější vztah k matematice. Změnu dostal na starosti tým vědců z Turku, kteří přizvali programátory, grafiky a v další fázi také učitele matematiky. Vsadili na gamifikaci a k tomu i na využití umělé inteligence.

článek si dočtete zde: https://eduzin.cz/wp/2023/01/10/umela-inteligence-ve-sluzbach-ucitelu-finska-platforma-eduten-miri-do-ceskych-skol/