Výměnný pobyt očima studentů Hladnova

Česky

Hladnov ve Valencii

Učitelé naší školy jsou už třetí rok zapojení do tvorby mezinárodního portálu Math4U, jehož cílem je pomoci studentům středních škol s matematikou formou hravého procvičování. V rámci tohoto projektu se v dubnu 2022 studenti čtvrtého bilingvního ročníku David Mácha, Karolína Miškářová, Štěpán Elbl, Viktorie Šulová, Veronica Biagini (4.S) společně s Matějem Šindlerem (2.A) zúčastnili s paní profesorkou Ivou Skybovou výletu do španělské Valencie.

Vyrazili jsme v neděli 3.dubna z ostravského nádraží směrem letiště ve Vídni. Po příjezdu do centra Valencie jsme se vydali k hotelu Dormavalencia a začali si užívat víru velkoměsta.

Počasí nám zpočátku nepřálo, ale i tak jsme se z rána vydali do historického centra Valencie. Navštívili jsme historické nádraží a poštu, rozhlédli se z balkonu valencijské radnice a vydali se na centrální tržiště, které je známé pod názvem Mercado Central. Najdete zde spoustu tradičních španělských výrobků, jako je jamon, chorizo, fuet nebo longaniza. Také je zde ve velkém množství zastoupeno čerstvé maso a ryby, spousta zeleniny a tropického ovoce. Odtud jsme se vydali na náměstí Plaza de Reina, na kterém se nachází věž Migueleta známá svou konstrukci. Její obvod podstavy je roven výšce, tudíž návštěva této památky potěšila všechny matematické nadšence. Za malý poplatek jsme po schodech vylezli až nahoru věže a kochali se krásným výhledem. Dále jsme navštívili Plaza de la Virgen, rušné náměstí s fontánou Turia, lemované známými historickými budovami a venkovními kavárnami. Nachází se zde i Valencia Cathedral, která je známá pro své bohoslužby, které se zde konaly od 13. století. Den se pomalu schyloval ke konci, a tak jsme se vydali k Torres de Serranos. Dříve bylo město obklopeno dvanácti branami a starobylou městskou zdí. Dochovaly se právě tyto dvě věže.

Ke konci dne jsme se prošli parkem Turia. Kdysi městem vedla řeka Turie, ale byla odvedena a nyní se v tomto korytě nachází park, který je hojně využíván obyvateli Valencie.

Do místní partnerské školy jsme se vydali opět v deštivém počasí. Byl zde pro nás přichystán bohatý program od místních studentů a učitelů, prohlídka školy a malá ukázka předmětů, které se zde učí. My jsme si také připravili prezentaci naší školy a České republiky. Odpoledne jsme navštívili botanickou zahradu. Zahrada administrativně závisí na univerzitě ve Valencii, je členem Botanical Gardens Conservation International a nachází se zde nespočet květin, sukulentů, stromů, keřů a záhonů či skleníků.

Den třetí se nesl v duchu mořského života. Ve Valencii se nachází velký komplex muzeí zvaný ,,Město umění a věd” a my jsme navštívili právě OceanoGraphic. Viděli jsme zde nespočet ryb, mořských koníků, korýšů a také želvy a žraloky. Nejvíce se nám líbil animační program s delfíny, kteří předvedli nádherné vystoupení. Po prohlídce všech pavilonů a akvárií jsme se vydali do Hemisfèric, neboli kina, které nás překvapilo svým kulatým tvarem. Budova má připomínat oko. Zhlédli jsme zde mini film o atomu a významných vědcích.

Čtvrtý den už od rána svítilo sluníčko a my jsme se hned dopoledne vydali na pláž s názvem Playa de las Arenas. Zde jsme strávili přibližně 4 hodiny, a protože sluníčko svítilo dost intenzivně, většina z nás stihla hezky opálit. Odpoledne jsme si už jen všichni užívali posledních chvil v tomto nádherném městě.

Byla by škoda nezmínit španělskou gastronomii, kterou jsme zde vyzkoušeli. Hned první den jsme si dali paella valenciana, neboli rýži s mořskými plody či masem. Vyzkoušeli jsme také churros s čokoládou, jamón, neboli sušenou šunku, večer jsme zašli na tapas a doplnili je profláklým nápojem sangría a tinto de verano.

Výlet se nám moc líbil a chtěli bychom vyjádřit naše díky za tuto příležitost podívat se do Valencie.

Studenti Gymnázia Hladnov