Škola matematického modelování ŠKOMAM

Czech
Termín: 
Monday, January 27, 2020 - 08:15 to Wednesday, January 29, 2020 - 15:00
Místo: 
Ostrava, VŠB-Technická univerzita, FEI

Ve dnech 27. - 29. 1. 2020 proběhne seminář Škola matematického modelování (ŠKOMAM), který je určen zejména pro studenty posledních ročníků středních škol. 

Seminář se poprvé konal v únoru 2005 a ve stejné podobě probíhá každý rok. Dopoledne se skládá z popularizačních přednášek a v odpoledních počítačových cvičeních mají studenti možnost si sami vyzkoušet matematické modelování s využitím  vhodného softwaru.

Co jsme v minulých letech modelovali? S využitím postupů matematické analýzy a numerických metod jsme navrhovali optimální karoserii auta tak, aby mělo nejlepší aerodynamické vlastnosti. Ukázali jsme si, jak upravovat fotografie pomocí nástrojů lineární algebry. Pomocí speciálních rovnic, kterým říkáme diferenciální, jsme modelovali změnu koncentrace léku v krvi a díky tomu jsme byli schopni navrhnout optimální časový interval mezi jeho pravidelným podáváním. A zvládli jsme i mnoho dalších úkolů.

Pravidelně zařazujeme do programu také exkurzi do IT4Innovations národního superpočítačového centra, které aktuálně disponuje třemi hlavními výpočetními systémy. Nejstarší z roku 2013 byl superpočítač Anselm s teoretickým výkonem 94 TFlop/s. V roce 2015 se uvedl do provozu superpočítač Salomon, který v témže roce se svým teoretickým výkonem 2 PFlop/s obsadil 40. místo v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Od roku 2019 má centrum k dispozici pro své uživatele rovněž specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s a nahrazení systému Anselm o nový výpočetní systém Barbora s výkonem 830 TFlop/s a nejnovějšími superpočítačovými technologiemi.

Ale to není zdaleka vše. Součástí semináře je od roku 2011 i soutěž  ŠKOMAM Cup. Studenti dostávají během přednášek úkoly a nejlepší týmy jsou odměněny.

Pokud chcete o ŠKOMAMu vědět více, navštivte stránku skomam.vsb.cz