Jazyk vědy je jiný než jazyk médií. Ve výzkumu je omyl krokem vpřed

Checo

"Vědci nejsou jiní než lidé, které potkáme na ulici, dokonce bych řekl, že v průměru ani nejsou chytřejší. To, čím se odlišují, je systém procedur, které formují vědecký svět: zápisy, ověřování, teorie vědy " říká autor článku Mgr. Josef Šlerka, Ph.D.

Jaká má být mediální role vědců a vědkyň? Mají jen informovat, nebo smějí i usilovat o ovlivnění veřejného mínění? Má expert právo publikum vyděsit, nebo se ho naopak snažit ušetřit strachu? „I vědci jsou lidé, takže je obyčejné sociální a kognitivní procesy mohou dotlačit k extrémním tvrzením. Dostat se do médií pro řadu vědců znamená pokušení opustit svou expertizu a postupně se začít vyjadřovat téměř k čemukoli,“ říká sémiotik, pedagog Univerzity Karlovy a bývalý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://www.universitas.cz/osobnosti/7020-jazyk-vedy-je-jiny-nez-jazyk-medii-ve-vyzkumu-je-omyl-krokem-vpred