Daniel Stach, moderátor a popularizátor vědy

Česky

Diváci ho znají jako toho sympaťáka z ČT24, který se snaží lidem ukázat, že věda je všude kolem nás. Popularizuje vědu fakticky a vědecky správně, ale zároveň tak, aby ji diváci pochopili. Moderátor České televize Daniel Stach: o školních létech, Vědě ČT24 i geniální sestře.

Jak těžké je popularizovat vědu?

Nejtěžší je nalézt tu hranici popularizace. Tak, aby byly informace fakticky správné, ale naprosto jednoznačné a srozumitelné pro širokou veřejnost. U každého je ta hranice zjednodušení jiná. Řekněme třeba DNA, pro část lidí je naprosto jasné, o co jde. Další člověk bude ale potřebovat vysvětlit, že to je kód, na základě kterého nějakým způsobem vypadáme, myslíme, chováme se a podobně. Každý má tu hranici toho, co už nemusíme vysvětlovat, jinde. Pro mě je nejtěžší najít tu hranici - co musím ještě vysvětlovat a co už ne. Druhá složitá věc na popularizaci je najít připodobnění, přirovnání nebo vysvětlení, které bude fakticky správné a na první dobrou, ale vysloveně na první dobrou srozumitelné. Při sledování televize se divák nemůže hned vrátit zpátky a přečíst si to, čemu nerozuměl, znovu jako třeba v novinách nebo časopise. Tam se stačí podívat o tři řádky zpátky. V televizi už mi to prostě uteklo, a pokud to nebylo dostatečně jednoznačné, abych to hned pochopil, tak se v tom nejspíš ztratím.

Celý pohodový rozhovor s Danielem Stachem si můžete přečíst na následujícím odkazu: